Одяг для новонародженного швами всередину чи на виворіт?

Купувати чи не купувати дитячий одяг зі швами назовні?

KARAMBA KIDS — це бренд, створений заради турботи про дітей і їхніх батьків. Ми, як сучасний український виробник дитячого одягу, зі всієї відповідальністю підходимо до розробки кожної нашої колекції. Наш одяг для найменших — це мякий трикотаж з авторським принтом і найніжнішими швами. Про останні, до речі, ми й хочемо розповісти тобі в нашому блозі. Це було справжнє розслідування та випробування для нашої нервової системи! 


Існує думка, що для новонароджених діток у перші місяці життя треба купувати одяг зі швами назовні. У процесі вивчення цього невідомого для всіх, крім матусь пострадянського простору, феномену KARAMBA на одному з форумів стикнулась із голосним твердженням про те, що в одяг зі швами назовні треба вдягати дитину рівно в перші 100 днів життя… Що!? А чому не 105 або 118? Просто тому що гарна цифра!? Ми розгубилися ще більше і вирішили раз і назавжди з’ясувати, чому раніше масово робили одяг для немовлят із зовнішніми швами — у чому логіка, користь і чи потрібно тобі, молодій матусі, зараз бігти до магазину, щоб купити дитячий одяг саме зі швами назовні? 


Ми провели опитування в соціальних мережах з метою дізнатися, чи купуєте ви одяг для малюків швами назовні і чому ви це робите. Голосування в Інстаграм нас заплутало, продемонструвавши результат приблизно 50/50. І ми зробили перший висновок — ця традиція ще жива: і хоча більш як 100 опитаних не купують такий одяг, 60 — придбали й носили десь місяць або довше, 20 вдягали пару днів, 4 — купили і миттєво зняли. Більш детальна обробка результатів дала нам розуміння, чому ви це робите. 


                                     


Найпопулярніші відповіді на питання, чому саме швами назовні?

  • Одяг для твоєї дитини зі швами всередину не подобається і турбує твоїх маму або бабусю. 
  • Сама не знаю, чому купила. 
  • Так нам порадили на курсах. Ми здивувалися та уточнили, на яких саме. Виявилося, що на базі пологових будинків існують безкоштовні курси, на яких спеціально навчені жіночки розповідають, що в пологовий будинок треба обов’язково взяти сорочечки-розпашонки, випрані, випрасувані з двох боків і обов’язково швами назовні. Ми навіть знайшли офіційні списки, які видають в пологових будинках, і там реально так і написано. Дякувати Богу, заради справедливості, зазначимо, що не у всіх пологових таке практикують. 
  • Тому що так порадили мама або бабуся. 
  • Тому що шви оброблюються нитками, а нитки — це поліестер, і від шва може виникнути подразнення у дитини. 
  • Тому що у малюка дуже ніжна шкіра і я боюся, що шов натре. 


Нам почало здаватися, що чим далі в ліс, тім товстіші партизани, і ми ніколи не з’ясуємо, звідки ростуть ноги, тобто шви назовні. Але ми мужньо продовжили своє розслідування і почали від витоків — історії виникнення дитячого одягу, щоб дізнатися, де саме, на якому етапі розвитку дитячого текстилю його, пардон, так вивернуло. 

Історія дитячого одягу

Одягу для новонароджених як такого не було аж до ХІХ століття. Починаючи з найдавніших часів, немовлят було прийнято туго сповивати в невеликий відріз тканини. Звичайно ж, бавовняної. Проте з кінця ХІХ ст., нам всім на щастя, з’явилася нова філософія фізіологічного розвитку дитини, і всі просунуті батьки почали потихеньку рухатися в цьому напрямку та відмовлятися від тугого сповивання. І саме завдяки цьому з’явився перший комбінезон для новонароджених, який не сковував рухи, а навпаки, давав повну свободу. По-нашому це сліп, дитячий комбінезон для сну. 

Вважається, що започаткував одяг і білизну для новонароджених французький бренд Petitte Bateu. Саме він у 1980 році вперше презентував таку зручну і всім потрібну річ, як дитяче боді. І, просимо зауважити, із звичайнісінькими внутрішніми швами. А потім відбулася справжня революція в галузі дитячого одягу, і з’явився увесь той, добре знайомий нам асортимент для малюків. Тобто минуло лише 38 років відтоді, як розпочалася світова історія дитячого одягу, залишивши в минулому пелюшки і сорочечки-розпашонки. 

                                                                         

Чому в СРСР робили шви назовні, а не всередину?

Історія замовчує факт про те, хто першим почав робити шви назовні, коли, навіщо і чому. Але KARAMBA це не зупинило. Ми вперто продовжували своє розслідування і все ж таки, здається, зрозуміли, чому так склалося. 

Оскільки боді було створене відносно нещодавно, це значить, що до тих пір дітей вдягали у щось інше. Для багатьох сучасних мам це дивно, тому що дитячий бодик — це перший хедлайнер у дитячому комоді, і як ми без нього жили, взагалі не зрозуміло. Наша Настя, 27-річна засновниця KARAMBA і мама Віолетти, вирішила перейти від теорії до практики і добряче порилася у бабусиній і маминій шафі. І знайшла! Знайшла сімейні реліквії дитячі речі своєї мами, а саме пелюшки, сорочечки, повзунки і, звичайно ж, усе зі швами назовні! Також знайшовся і Настін одяг, асортимент якого був уже багатший, але більшість речей на вік 0-6 місяців також була зі швами назовні. 

Ми занурилися ще глибше, і з’ясувалося, що фабрики Радянського Союзу виробляли лише бавовняні, шерстяні і шовкові тканини, а це ситець, фланель, бязь і байка. Пам’ятаєте, еге ж? Бавовняний комбінат у Херсоні, льонокомбінати у Рівному та Житомирі і шовковий комбінат у Києві — це вся радянська текстильна промисловість. Крапля в морі насправді. Ми натрапили на воєнні листи німецьких солдатів, де вони з подивом пишуть про те, що у військовослужбовців СРСР немає навіть кальсонів на трикотажній резинці, і що вони використовують замість неї тасьму. Жах! Таким чином, ми з’ясували, що в СРСР не було великих фабрик з виготовлення трикотажу, а увесь трикотаж був імпортним і дуже дорогим. Згадайте, наші мами і бабусі часто розповідають, наскільки складно було дістати звичайні капронові колготи або панчохи, як їх зашивали і перешивали по тисячі разів. До речі, та ж сама історія, але трохи пізніше трапилася і з дитячими колготами: коли почали з’являтися бавовняні, купити їх було за щастя, їх берегли як зіницю ока і передавали з покоління в покоління. 

Уся ця передісторія дозволила нам зробити висновок, що за відсутності доступного трикотажу дитячий одяг на теренах СРСР шили зі звичайнісінької бавовняної тканини, якісної, але грубуватої. І саме час згадати про традицію тугого сповивання немовлят. Колись це вважалося обов’язковим, цьому довго і нудно навчали наших з вами мам. А тепер потрібно увімкнути фантазію. Уявіть собі, що ви одягли на дитину сорочечку, повзуночки, сліп або боді зі швами всередину з далеко не найм’якішої бавовняної тканини і зверху щільно сповили маля стовпчиком!? Уявили? Звичайно, це було би неприємно і, не побоїмося цього слова, небезпечно для малюка, оскільки після всіх цих маніпуляцій у нього напевно залишилися б жахливі синюшні сліди від грубих швів на ніжній шкірі. Більше того, бавовняна тканина має особливе плетіння, сіткою, і зрізні краї могли не лише залишити синці, але й поранити. А при тугому сповиванні — взагалі жахіття! Отже, наші з вами пращури за таких умов вирішили проблему абсолютно правильно — почали робити одяг швами назовні. KARAMBA цілком і повністю підтримує їх, на той час це рішення було стовідсотково правильним. Груба тканина — товсті шви — товсті нитки — шви назовні. 

Проте це все справи давно минулих днів. Час визнати раз і назавжди, що дитячий одяг швами назовні — це минуле! Таке ж минуле, як і стаціонарні телефони з диском, і радіотрубки, які ми замінили на мобільні телефони. Ви ж не продовжуєте вперто їх використовувати? Тому що вони вже позбавлені будь-якого сенсу і необхідності. 

                                                         

Шви назовні були необхідні тоді, і це було правильно! А зараз вони не потрібні, тому що: 

ØШвацькі трикотажні фабрики завдяки сучасному обладнанню і технологіям роблять 100-відсоткову бавовну-трикотаж таким чином, що ти не віриш, що перед тобою взагалі бавовна. 

ØМашинки і обладнання почали використовувати за призначенням, а не так, як у совку — на одній машинці і однією товстою голкою збирали і бодики, і напірники, і штори. 

ØЗараз є спеціальні машинки для легких тканин з тоненькими голочками, які роблять шви дуже приємними, м’якими на дотик. 

ØНитки. З ними та сама штука — для дитячого асортименту почали використовувати тоненьки нитки. 

ØНу, і давайте вже скажемо голосно про те, що сучасні матусі майже не сповивають дітей (одягнути дитину в кокон чи пелюшку Свадл Мі не рахується, це не сповивання).

Насправді, дитячий одяг зі швами назовні виявився не більше, ніж міфом, причому винятково радянським. Інновації у текстильному виробництві та індустрії виготовлення тканин, а також зміни в основах догляду за немовлятами в перші місяці їхнього життя і дозволили нам, виробникам дитячого одягу, робити звичайні.внутрішні.шви. Шви всередину. Не даремно такі гіганти, як Petite Bateu, Next, Carters, OshKosh, HM, Chicco, Benetton, Zara і багато інших брендів випускають дитячий одяг зі швами всередину вже дуже і дуже давно. 

KARAMBA пропонує подякувати всім тим людям, які жили за радянських часів і потурбувалися про нашу з вами шкіру, зробивши одяг зі швами назовні через грубість і жорсткість тканини. Дуже вам дякуємо! Реально! Ви все зробили правильно. 

А зараз, завдяки новим технологіям, фабрикам, фурнітурі, ми можемо попрощатися з цим видом обробки і помахати ручкою. Але, знову ж таки, вибір за вами, матусі. Якщо тобі комфортно з такими швами — будь ласка, просто ти маєш знати, що внутрішні шви не спричинять твоєму малюку жодних неприємностей.